Oznanila

ŽEGNANJA

V tem tednu bomo obhajali tri žegnanja. Na god sv. Marije Magdalene, svetopisemske žene, prve apostole, se bomo zbrali v njeni cerkvi na Božakovem.

Na god sv. Jakoba Starejšega, apostola, se bomo zbrali v njemu posvečeni cerkvi v Bereči vasi.

Na god sv. Ane, matere Device Marije, se bomo zbrali v njej posvečeni cerkvi v Vidošičih.

Po sveti maši je priložnost za druženje pred cerkvijo.

DAN STARIH STARŠEV

Četrti svetovni dan starih staršev in ostarelih bo potekal v nedeljo, 28. julija 2024, na temo »Na stare dni me ne zavrzi« (Ps 71,9). Sveti oče želi z izbrano temo izpostaviti, da je osamljenost pogosto grenka sopotnica v življenju mnogih ostarelih oseb, ki so pogosto žrtve kulture odmetavanja.

Obhajanje svetovnega dneva starih staršev in ostarelih želi »z ovrednotenjem karizem starih staršev in ostarelih ter njihovega prispevka k življenju Cerkve spodbuditi zavzetost vsake cerkvene skupnosti pri vzpostavljanju vezi med generacijami in v boju proti osamljenosti, saj se zaveda, da “ni dobro človeku samemu biti” (1 Mz 2,18.

Izbrana tema »Na stare dni me ne zavrzi« je vzeta iz Psalma 71. »Gre za molitev starejšega človeka, ki nas opominja, da je osamljenost žal zelo razširjena stvarnost, ki doleti mnoge starostnike, ki so pogosto žrtve kulture odmetavanja in veljajo za breme družbe,« pojasnjuje kardinal Kevin Farrell, prefekt Dikasterija za laike, družino in življenje.

Družine in cerkvena skupnost so poklicane, da kot prve »spodbujajo kulturo srečanja« ter »ustvarjajo prostore za izmenjavo, poslušanje, nudenje podpore in ljubezni«. Tako se namreč »uresničuje ljubezen evangelija«.

Osamljenost je seveda tudi neizogibno stanje človeškega življenja, ki se kaže zlasti v starosti, a tudi v drugih življenjskih obdobjih. Kardinal Farrell dodaja, da je zato »psalmistova molitev molitev vsakega izmed nas«, je »molitev srca vsakega kristjana, ki se obrača k Očetu in zaupa v njegovo tolažbo«.

V tem letu molitve, ko se pripravljamo na Jubilej 2025, dobi četrti svetovni dan starih staršev in ostarelih še globlji in širši pomen. »Vabi nas, da skupaj – stari starši, vnuki, mladi, ostareli, člani iste družine – gradimo širši “mi” cerkvenega občestva. Ravno ta domačnost, ki je ukoreninjena v Božji ljubezni, premaga vse oblike kulture odmetavanja in osamljenosti. Naše skupnosti so s svojo nežnostjo in ljubečo pozornostjo, ki ne pozablja na svoje najbolj krhke člane, poklicane, da razodevajo Božjo ljubezen, ki nikoli nikogar ne zapušča,« poudarja kardinal Farrell.

Dikasterij za laike, družino in življenje vabi župnije, škofije, cerkvena združenja in skupnosti po vsem svetu, da se z različnimi pastoralnimi dogodki duhovno pripravijo na obhajanje svetovnega dneva starih staršev in ostarelih.

POPOLNI ODPUSTEK

28. julija bomo obhajali četrti svetovni dan starih staršev in ostarelih. Ob tej priložnosti Apostolska penitenciarija podeljuje možnost popolnega odpustka.

V odloku, ki ga je podpisal višji penitenciar kardinal Angelo De Donatis, je zapisano, da je odpustek namenjen predstavnikom tretjega življenjskega obdobja in vernikom, »ki se bodo v resničnem duhu kesanja in dejavne ljubezni« udeležili različnih bogoslužij po vsem svetu. Prejmejo ga lahko tudi bolniki in tisti, ki zanje skrbijo, ter osebe, ki ne morejo zapustiti doma, ki se bodo »duhovno pridružile svetim obredom«, zlasti tistim, ki jih bodo prenašali preko komunikacijskih sredstev. Pri tem ne smejo biti navezani na noben greh in morajo imeti namen, da bodo čim prej izpolnili redne pogoje za popolni odpustek (zakramentalna spoved, evharistično obhajilo in molitev po namenu svetega očeta).

Z namenom, da bi se povečala pobožnost vernikov in rešitev duš, bo upoštevajoč prošnjo kardinala Kevina Josepha Farrella, prefekta Dikasterija za laike, družino in življenje, popolni odpustek mogoče nameniti tudi »za duše v vicah«. Prav tako ga bodo lahko prejeli verniki, ki bodo 28. julija »namenili primeren čas za obisk ostarelih bratov in sester v potrebi ali težavah (kot so bolniki, osamljeni, osebe s posebnimi potrebami)«.

Da bi »s pastoralno ljubeznijo« lažje uresničevali možnost, da bi dosegli božjo milost, Apostolska penitenciarija prosi »duhovnike, ki imajo ustrezne sposobnosti za spovedovanje, naj bodo v duhu pripravljenosti in velikodušnosti na razpolago za obhajanje zakramenta pokore in sprave«.

ZLATA MAŠA

V nedeljo, 4. avgusta bo v svoji domači fari, obhajal zlato mašo duhovnik Jernej Nemanič. S sveto mašo ob 10.00 se bomo zahvalili za njegovo petdesetletno zvesto služenje v Gospodovem vinogradu. Hkrati bo to priložnost, da ga pozdravimo in sprejmemo kot duhovnega pomočnika v naših župnijah. Naj bo njegovo duhovniško delo še naprej blagoslovljeno.

Vabim vas, da se slovesnosti kljub počitniškemu času, množično udeležite. Za druženje po maši pa prosim, da pripravite nekaj peciva in pijače.

—

+ Hajdi Slobodnik; 1M Bernarda Kočevar, 1M Jožetovi sošolci iz srednje šole.

+ Ivan Kobe; 1M Marija Bajuk in Marija Stariha,

+ Ivan Kukar; 2M in 50€ za cerkev sin Ivan z družino, 3M družina Bucik in Štefan, 1M družina Kunič in Milčinovič, 1M Marija in Franc Kremesec, 2M Božidar Cesar, 2M družina Dragovan iz Lokvice, 3M Anton Henigsman, 1M Slavica Rajakovič z družino.

—

Hvala vsem, ki ste v preteklih dveh tednih počistili naše župnijske cerkve.

Za naslednja dva tedna prosim, da za snažnost cerkve poskrbite prebivalci naslednjih ulic in vasi;

METLIKA: Svržaki in Čurile;
RADOVICA: Bojanja vas;
SUHOR: Hrast, Dole in Drage.

Bolniški duhovnik v bolnišnici Novo mesto je pater Marko Novak (tel. 041 742 721). Ne bojte se  poklicati duhovnika, ko odhaja nekdo od vaših bližnjih v bolnišnico. Obisk duhovnika ni naznanilo smrti, pač pa je tolažba v bolezni. Zakramenti bolniku vlivajo moči in upanja v preizkušnji.

Župnija Metlika:

SI56 0297 2009 1385 028